600W 808nm ADSS Vertical Stack Diode Laser For Hair Removal Machine Handle Repair
600W 6bars 808nm Vertical Diode Laser Stack is the most commonly used model for hair removal. Our laser bars are imported from Germany, which has long lifetime and high efficiency.
Brandnew Technology's Diode Laser Bar Stacks are an excellent choice for customers.
There are the three major factors which directly affect the laser reliability, performance and durability:1. the quality of the laser bar inside, 2.the sintering process,3.the cooling structure design.
For the diode laser bar, we imported from the world's top laser bar manufacturers (from USA and Germany).
Customized wavelengths and configurations available upon request.
Feature:
Compact designs,easy to integrate
20 months quality warranty
Small bar-to-bar pitch for increased brightness
Customized geometries and housings available
Application:
Mainly for Beauty Machine
Cryolipolysis Slimming
Teleangiaectasies
IR illumination for surveillance
Scientific Research

Item No: WC808VS600
Item Name: 6bars 808nm vertical diode laser stack
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 6 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 11V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 23~27℃ |
| Storage Temperature | 0-60℃ |
| Others | |
| Coolant | Filtered Water |
| Flow Rate/Bar | 3.5~4.5L/min |
| Max Inlet Pressure | 400~600kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃(No Condensation) |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:

Hot Tags: ADSS Laser Stack Replacement suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










