MCC 808nm 500W 600W Vertical Stack Diode Laser For Hair Removal Skin Care
There is a micro water channel in the thin copper radiator with a thickness of only 1.5mm. When the machine works, the heat generated by the machine, water flows in these tiny channels, taking away a lot of heat. Microchannel water cooling technology greatly improves the optical output power and power density of semiconductor lasers.
Feature:
Micro Channel Water Cooling System
Customized service available
Our laser bars are imported from German, heat-sink from Japan
18 months warranty time
It can with base and shell
Application:
Beauty machine handle repairing
Skin rejuvenation( Skin tightening,whitening, lifting)
Contract Large Pores
Cryolipolysis Slimming
Data Sheet
Item No: WC808VS600
Item Name: MCC Laser Stack Hair Removal Handle Piece
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Number of Bars | 6 |
| Output Power | 600W |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 95A~100A |
| Threshold Current Ith | 18A~20A |
| Operating Voltage Vop | 10~12V |
| Power Conversion Efficiency | 45~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Hot Tags: mcc laser stack hair removal handle piece suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










