40W 880nm Diode Laser CS Bar
880nm CS-mount Laser Diode Bar Array, High Power Single Bar Diode Laser
20W, 40W, 60W, 80W Output Power, Hard Solder Conduction Cooled Package,
Used for Laser Pumping, Medical Laser Treatment.
Main Features:
FAC available
Ausn soldering technology
Low Smile efficiency
Uniform Beam Profile
Narrow Spectrum
High efficiency
low smile effect
Narrow Spectrum
High reliability


Data sheet
Item no.: CC880DL40
Item name: 40w 880nm conduction cooled single bar laser diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 880nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 40W |
| Working Mode | CW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 45A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

FAQ:
Can you provide technology supports?
Yes, we have a professional technology supporting team for your timely services.
What about the delivery?
We can offer the door to door services by air, just depend on your actual request. Such as DHL, UPS, TNT, FEDEX
Hot Tags: 40w 880nm diode laser cs bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










