Description
300mW 976nm Butterfly Laser Diode
Product Description
300mW 976nm Butterfly Laser Diode low power consumption EDFA pump laser sources that are offered in butterfly packages. They offer up to 300mW of output power. These lasers are grating stabilized for wavelength locking over the operating conditions. The small form factor makes this a low power consumption module. Hi1064 fiber pigtail is standard.
Feature
Fiber Coupled Diode Laser 976nm
Low Power Consumption
Integrated Thermoelectric Heatpump
300mW output power, butterfly package

Data sheet:
Item No.: FC976SM03
| Optical | |
| Center Wavelength | 976±1nm |
| Output Power | 300mW |
| Fiber | |
| Fiber Length | >1m |
| Fiber | Hi1060 |
| Fiber Connector | FC/APC |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1000mA |
| Threshold Current Ith | 90mA |
| Operating Voltage Vop | 2.5V |
| PD | Available |
| TEC Working Current/ Voltage | Available |
| Thermistor KΩ/β(25℃) | Available |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Size Drawing

Hot Tags: 300mw 976nm butterfly laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










