600mW 830nm Free Space Butterfly Laser Diode

Product Description
Brandnew Technology Company Launched 600mW 830nm Free Space Butterfly Laser Diode, which has high reliability, high cost performance, stable wavelength (830±0.5nm), built-in grating, and low wavelength drift coefficient (<0.01 nm/℃). This product integrates PD, thermistor, so as to realize real-time monitoring of output light power and temperature. It is very suitable for medical laser system and precision machining field.
Overview
Feature
Stable wavelength 830±0.5nm
Compact design and esay to operate
Built-in TEC and thermistor
With PD function
Low wavelength drift coefficient 0.01nm/℃
Application
Raman spectrometer
Upconversion materials
Medical application
Laser particle sizer

Spec sheet:
Item Number: FS830WS06
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 830nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 600mW |
| Spectral Width FWHM | 0.1nm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.09A |
| Threshold Current Ith | 0.36A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| PD | <2000μA |
| Thermistor | 10 (±5%) kΩ (@25℃) |
| TEC Working Current/Voltage | 2.5A/6.3V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~50℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.01nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 600mw 830nm free space butterfly laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










