Description
8W 808nm HHL Fiber Coupled Diode Laser
Features:
High Heat Load (HHL) package
Electrically isolated
Hermetically Sealed
Fiber Core: 100um
Optional fast axis collimating optics
Built-in thermistor, TEC, photodiode
Applications:
Fiber amplified pumping
Illumination Systems
Industrial Marking
Medical
Range-finding

Spec sheet
Item No.: FC808DL8
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 8W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 100um(-0,+6) |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | FC/SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11A |
| Threshold Current Ith | 2A |
| Operating Voltage Vop | 2.3V |
| PD | Bulit-in |
| TEC Current/Voltage | 6A/9.8V |
| Thermistor | 10K |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
Dimensions
![XT}CZ%EC6`0OI9[BL5G6]YM](/Content/uploads/202098745/2020062815413910dad352437f41ba84d2c48d210c8d74.png)
Hot Tags: 8w 808nm hhl fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










