200W 450nm High Power Multimode Laser
Features:
- 200W stable CW output, 450nm blue wavelength
- 200um bare end fiber coupled, flexible optical transmission
- Industrial-grade heavy-duty thermal dissipation
Applications:
- High-power laser welding of copper/gold/aluminum for new energy, aerospace and electronic large-size components
- Laser cladding for surface hardening, repair and wear resistance enhancement of industrial metal workpieces
- Industrial-grade 3D printing of copper-based/precious metal and ceramic powder
- High-efficiency precision cutting of thick plastic, film and composite materials with smooth, burr-free edges

Datasheet:
Item No.:FC450DZ200
Item Name: 450nm 200W fiber coupled diode laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 450nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 200W |
| Fiber | Detachable |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Length | 2m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3A*8 |
| Threshold Current Ith | 0.3A |
| Operating Voltage Vop | 35V*8 |
| Thermal | |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Cooling | Water |

Push the Limits of Blue Power
Our 200W 450nm High-Power Multimode Laser delivers unmatched optical intensity for the most demanding industrial and lighting applications. Designed for plastic processing, laser pumping, and large-scale projection systems, it offers robust performance, stable output, and seamless integration. With its compact footprint and superior thermal management, this laser is built to perform - even under 24/7 operation. When your system needs maximum blue power, this is the solution that sets you apart. Designed for high-demand applications like laser lighting, plastic welding, display projection, and scientific research. With a flexible multimode fiber output, excellent beam stability, and robust thermal control, this laser delivers reliable performance and easy system integration. Whether you're lighting up a stage or powering a process, it's built for precision, power, and results.
Hot Tags: 200w 450nm fiber output diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode factory










