2W 808nm Fiber Coupled Laser Diode 9pin HHL
Key features:
- The configuration makes it compatible with a wide range of electrical systems for easy integration into various setups.
- It has 9pin HHL a wavelength temperature coefficient of 0.5 mm and a wavelength temperature coefficient of 0.5 mm.
- With a wavelength temperature coefficient of 0.3 nm/°C, it is stable across temperature conditions.
application:
- Scientific Research
- Medical Purposes
- Industrial Applications
- Nd YAG laser pumping

Specification
Item NO.: FC808DL2
Item Name: 808nm 2W Fiber Coupled Diode Laser 9pin HHL
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 2W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| fiber Connector | FC/PC |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 2.4A |
| Threshold Current Lth | 0.4A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| PD | <2000uA |
| ThermistorKΩ(25℃) | 10±5%/3450 |
| Current/Voltage | 2.5A/6.3V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -20~50℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Size:

9pin HHL Nd:YAG laser energy is selectively absorbed by the deeper levels of the dermis and allows for treatment of deeper vascular lesions such as telangiectasias, hemangiomas and leg veins. The laser energy is delivered using long pulses which are converted into heat in the tissue. Nd:YAG lasers are optically pumped using a flash tube or a laser diode. This is one of the most common types of lasers and can be used in many different applications. Nd:YAG lasers typically emit in the infrared at a wavelength of 1064 nanometers. However, there are also variations with wavelengths closer to 946, 1120, 1320, and 1440 nanometers. What is the difference between Nd yap and Nd:YAG? The main difference is the thickness of the crystal (Nd:YAP crystals are about 1 mm thicker than Nd:YAG crystals). The side tracks of the triangle are ground, and the resulting radiation is distributed from these sides.

Hot Tags: 9pin hhl 808nm fiber coupled laser diode nd yag laser pumping suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, , Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode China













