450nm Blue Fiber Coupled Laser Diode
Feature
- Small and easy to handle, and is ideal for embedding in equipment
- Mountable & Portable.
- Very low size and weight
- Long lifetime, high brightness, high reliability and stability
Application:
- Optical test instruments
- Fiberoptic sensors
- fiberoptic networks
- Laser scanning display
- Photography/ Printing

Diode lasers are highly susceptible to damage from ESD and from temperatures exceeding their specified safe operating range. The user is advised to use care and proper ESD safety practices when handling them to avoid damage to the laser. A properly rated low noise current source, a low thermal resistance mount and a temperature controller should be used for optimal device performance and reliability.
Date sheet
Item Number: FC450CB1
| Optical | |
| Center Wavelength | 450nm |
| Output Power | 1W |
| Fiber | Detachable |
| Fiber Core | 400um |
| Fiber Length | 1M |
| Fiber N.A. | 0.22NA |
| Fiber Connector | Optional |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 3A |
| Threshold Current Lth | 0.2A |
| Operating Voltage Vop | 4V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temp. | -30~70℃ |
Illustration:
Single mode fibers have a core of typically a few µm (for example ~6 µm around a wavelength of 1 µm, and 9 µm around a wavelength of 1.5 µm)
Multimode fibers are larger diameter fibers that can handle a much higher level of optical power. Standard versions have typically 62, 100, 200, 400, 800, or even > 1000 µm core diameter. The smaller the diameter, the easier it is to focus to a small spot the light coming from the fiber with a lens or a microscope objective.

Hot Tags: 450nm blue fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










