Description
10W 808nm 200um Fiber Coupled Diode Laser
Key features:
10W output from single emitter at 808nm
CW operation
Hermetically sealed, electrically isolated case
Multimode fiber 200um, NA 0.22
Optional Bare or SMA 905 optical connector

Spec sheet
Item No.: FC808DL10
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | 3nm |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 200um/240um/320um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 or Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 1.5A |
| Operating Voltage Vop | 2.0V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 10w 808nm 200um fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










