Description
Fiber Coupled Hair Removal Diode for Leaflife

Features
12x12mm spot size
300W 400W 600W optional
Long life span of 50 million shots
Low damage rate, long service life, easy to maintain and uniform energy distribution.
Integrated high-performance constant current driver, the most worry-free laser
The light generated by multiple diode laser are coupled into a single-core multimode fiber by micro lens array, in order to deliver light to the target place.
Special design for fiber coupled hair removal equipment reapir and manufacture


Data sheet:
Item No.: FCHR808DL300
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 808±20nm |
| Output Power | 300W |
| Working Mode | QCW |
| Pulse Width | 5-600ms |
| Frequency | <30Hz |
| Duty Cycle | <60% |
| Fiber Length | 1~3m |
| Electrical | |
| Frequency | 47~63Hz |
| Operating Voltage Vop | 85~260V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30~50℃ |
| Water Temperature | 20~25℃ |
| Water Flow Rate | >3L/min |
Drawing

Hot Tags: fiber coupled hair removal diode for leaflife suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










