100W 915nm Laser Diode with 105um Fiber
The advantages of fiber-coupled lasers as pump sources include:
Efficient energy transmission: Using optical fiber for energy transmission ensures efficient use and conversion of energy.
Small size and high efficiency: Using laser diodes as pump light sources has the characteristics of small size and high efficiency, suitable for various application scenarios.
Flexibility and controllability: The flexibility of optical fiber allows the laser output to be easily adjusted and positioned, improving the controllability and adaptability of the system.
Features:
100Watt output, the highest power can be 750W
Case isolated electrical contacts
SMA905 optical connector or bare fiber tip
pigtailed, fiber-coupled, multimode
Small form factor
10000 hours expected MTTF, 1 year warranty
Applications:
Suitable for solid state laser pumping, medical and material processing use

Spec sheet:
Item No.: FC915DL100
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Output Power | 100W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare end/SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 14A |
| Operating Voltage Vop | 23V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 100w 915nm laser diode with 105um fiber suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










