350W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
350W 915nm Fiber Coupled Diode Laser can efficiently convert electrical energy into laser energy, with a conversion efficiency of usually over 50%. They are compact, small, and light, making them very suitable for use in portable and mobile applications. Through fiber coupling technology, laser energy can be efficiently coupled from laser diodes to optical fibers for transmission, breaking the limitation that traditional lasers must be placed at the point of use, and enabling laser transmission to be used at a distance, making the light-emitting end lighter and more suitable for handheld use
Features:
CW working mode
High saturation output power
High Coupling Efficiency
Other output power also available(100W, 150W, 200W, 250W,400W, 500W,750W)

Application:

Specification:
Item No.: FC915DL350
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 350W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 26A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 34V |
| Thermal | |
| Operating Temperature (Non-Condensing) | 15~45℃ |
| Storage Temperature (Non-Condensing) | -30~70℃ |
Size drawing:
![product-1-1 4)5V)7]A]K9G{LVJ~PNXJE5](/Content/uploads/202098745/2020081810462572ac5c1fa5f146dfabb61cac12a3eff7.png)
Hot Tags: 350w 915nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










