Description
600mW 974nm SM Fiber Coupled Diode Laser
Overview
Features:
Kink-free operating power up to 700mW
epoxy-free, and flux-free 14-pin butterfly package with SM Hi1060
Fiber Bragg grating stabilization
Wavelength selection available
Integrated thermoelectric cooler, thermistor, and monitor diode
Applications:
Next generation dense wavelength division multiplexing(DWDM) erbium doped fiber amplifiers(EDFA)
Reduced pump-counnt EDFA architectures
Very long distance cable television(CATV) trunks and very high node count distribution

Spec sheet:
Item No.: FC974SM600
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 974nm |
| Wavelength Tolerance | ±2nm |
| Output Power | 600mW |
| Spectral Width FWHM | 2nm |
| Electrical | |
| LD Forward Current | 1100mA |
| LD Reverse Current | 10uA |
| LD Reverse Voltage | 2V |
| PD Forward Current | -10mA |
| Thermistor kΩ/β(25℃) | 10±5%/3900 |
| TEC Working Current/Voltage | 2A/3.5V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -5~75℃ |
| Storage Temperature | -40-85℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 600mw 974nm sm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










