Description
60W 976nm Detachable Fiber Laser Diode
Description
- Wavelength stabilized 976nm fiber-coupled diode lasers with 60W output power through 200µm core diameter, NA0.22 fiber. 976nm center wavelength error is limited to +/-0.5nm using a column grating and is insensitive to operating temperature and current.
- We also offer a range of wavelength stabilized diode lasers at 976nm and 981nm with power ratings of 9W, 35W and 60W respectively.

Features:
- Center Wavelength 976nm
- Detachable fiber
- Output Power up to 60W (CW)
- 200 μm Multimode Fiber, NA=0.22
- Fiber Terminated with SMA Connector

Applications:
- Material processing
- Medical Applicaiton
- Direction and sensing
- Industry Application
Specifications
Item No.: FC976CB60
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm ±10nm |
| Output Power | 60W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | Detachable Fiber |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Fiber Length | 1m/0.9mm jacket |
| Electrical | |
| Operating Current | 18A |
| Threshold Current | 2A |
| Operating Voltage | 7V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Dimensions

Hot Tags: 60w 976nm detachable fiber laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










