Description
220um 850W 976nm Fiber Coupled Laser Diode
Key Features:
- Achieving substantial power output at a wavelength of 976nm.
- Incorporating a 220-micrometer fiber core with a numerical aperture of 0.22.
- Providing flexibility with options for bare end fiber connectors or other configurations.
- Demonstrating a wavelength temperature coefficient of 0.35nm per degree Celsius.
applications:
- Biomedical & Medical
- Testing & Metrology
- Aesthetic Health

- Brandnew offers powerful pump modules suitable for a range of uses such as in industries, the military, healthcare, telecommunications, and research and development (R&D).
- These modules make it easy for customers to create their own lasers with customized settings. Brandnew's pump modules are highly flexible, providing a wide range of options to meet different application needs.
Date sheet
Item NO.: FC976DL850
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 850W |
| Fiber | |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 45A |
| Threshold Current Lth | 2A |
| Operating Voltage Vop | 45V |
| Thermal | |
| Test Temperture | 25℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
Laser size:
Fiber-coupled (also known as fiber-integrated or fiber pigtailed) diode lasers have several advantages:
- The light emitted from the fiber has a smooth (uniform) intensity profile and symmetrical beam quality
- Defective fiber-integrated diode lasers are easier to replace without having to change the arrangement of the device that previously used the light.
- Fiber-integrated devices can be combined with other fiber optic components. Diversification of application sites
Hot Tags: 220um 850w 976nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










