200mW 976nm VBG Fiber Laser Diode
These series 980nm pump module utilizes a planar construction with chip on subcarrier. The high power chip is hermetically sealed in a epoxy-free andflux-free 14-pin butterfly package and fittedwith a thermistor, thermoelectric cooler, andmonitor diode.
Features:
Kink-free operating power up to 700mW
epoxy-free, and flux-free 14-pin butterfly package with SM Hi1060
Fiber Bragg grating stabilization
Wavelength selection available
Integrated thermoelectric cooler, thermistor, and monitor diode
Spec sheet:
Item No.: FC976SM200
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±2nm |
| Output Power | 200mW |
| Spectral Width FWHM | 2nm |
| Electrical | |
| LD Forward Current | 500mA |
| LD Reverse Current | 5uA |
| LD Reverse Voltage | 2V |
| Monitor Responsivity | 20uA/mW |
| Monitor Responsivity Stability | 20% |
| Monitor Dark Current | 50uA |
| TEC Modual Power Consumption | 5W |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -5~75℃ |
| Storage Temperature | -40-85℃ |
| Peak Wavelength Turning | ~0.02nm/℃ |
Drawing
Hot Tags: 200mw 976nm vbg fiber laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










