Description
Multi-Wavelength 450nm 635nm 808nm 980nm LD
Quick details:
A variety of wavelengths at 450nm, 635nm, 808nm, 980nm
Output powers from a 600mW to 25W
Detachable Fiber: 200um/0.22NA/1m/SMA
Ideal for applications in medical

Data sheet:
Item No.: FC4689DL45
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 450nm±10nm |
| Output Power | 5W |
| Operating Current Iop | 3A |
| Threshold Current Ith | 0.3A |
| Operating Voltage Vop | 10V |
| Center Wavelength λ | 635nm±10nm |
| Output Power | 0.6W |
| Operating Current Iop | 0.8A |
| Threshold Current Ith | 0.2A |
| Operating Voltage Vop | 5.2V |
| Center Wavelength λ | 808nm±10nm |
| Output Power | 25W |
| Operating Current Iop | 9A |
| Threshold Current Ith | 0.8A |
| Operating Voltage Vop | 8V |
| Center Wavelength λ | 980nm±10nm |
| Output Power | 15W |
| Operating Current Iop | 13.5A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 4V |
| Fiber | 200um/0.22NA/1m/SMA |
| Thermal | |
| Thermistor ((K Ω)/β(25℃)) | 10±3%/3477 |
| PD | 10μA |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
Size drawing:

Hot Tags: multi-wavelength 450nm 635nm 808nm 980nm ld suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










