
300W 915nm Strong Power Fiber Optic For
Laser Therapy
Key Features:
0.22NA numerical aperture
Superior brightness and exceptional reliability
Highly integrated and easy to install
Simple and efficient cooling structure
Application:
laser therapy
dental
Laser welding machine
Material Processing
Direction finding and instruction
Introducing our state-of-the-art 300W 915nm High-Intensity Fiber Coupled Laser Diode, specifically designed for industrial machinery. Renowned for its superior brightness and dependability, it guarantees optimal functionality. Featuring a cost-efficient configuration, it simplifies thermal regulation, cutting down on operational complexities and associated expenses. Whether utilized in laser welding, pumping applications, or material processing, its adaptability shines through. Rest assured, our product consistently delivers reliable performance, even under rigorous conditions. Experience the ideal fusion of power, efficiency, and cost-effectiveness tailored to meet your industrial requirements.
Brandnew's diode lasers are available in single or multi-wavelength versions with fiber pigtail outputs and detachable outputs. These lasers are equipped with TE coolers, photodiodes, thermistors, and aiming beams.Brandnew's diode outputs range from 405-2100nm in power ranges from mW to KW, and our products are suitable for laser therapy, dental, veterinary, PCB fabrication, aiming beams, pumping, laser processing, and other applications.
Data Sheet
Item No: FC915DL300
Item Name: 300W 915nm Strong Power Fiber Coupled Laser Diode
| Optical | |
| Typical Wavelength | 915±15nm |
| Output Power | 300W |
| Spectral Width(FWHM) | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 135um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 30A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 24V |
| Thermal | |
| test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing:

Hangzhou Brandnew Technology Co., Ltd. was established in 2010 and is a high-tech enterprise specializing in diode lasers,we has provided many innovative and competitive products to customers in a variety of fields, including aesthetic medicine, radar ranging and laser processing. Brandnew can also provide customized solutions and high quality services to meet customers' needs.
Hot Tags: 300w high power fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










