SMA905 915nm 150W High Power Fiber Coupled Laser Diode
SMA905 915nm 150W High Power Fiber Coupled Laser Diode adopted specialized fiber-coupling technology. These fiber coupled lasers have a variety of output powers and a broad range of wavelengths. For the pulsed lasers, they have pulse widths in femtosecond to nanosecond depending on the application’s needs.
Feature:
Multimode optical fiber with 0.22NA 105um core
Standard wavelengths at 915, 940,and 976nmCompact pump configuration
Great pump efficiency
Application:
Medical laser treatment
RGB illumination system
Measurement light source
Laser cutting, Laser pumping

Data Sheet
Item No: FC915DL150
Item Name: SMA905 915nm 150W High Power Fiber Coupled Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Slop Efficiency | 13W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 40mm |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 24.5V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: sma905 multimode high power fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










