1W 976nm Stabilized Wavelength Fiber Diode Laser For Medical Application
We provide 1W 976nm Stabilized Wavelength Fiber Diode Laser. 1W 976nm stable wavelength narrow linewidth laser, which has high reliability, high cost performance, stable wavelength (976±1nm), Using 2-pin parallel package, small size, easy installation, optical fiber with core diameter 105μm, numerical aperture 0.22NA.
Application:
Medical Application
Precision instrument measurement
Fiber optic sensor
Bio technology

Data Sheet
Item No: FC976DL120
Item Name: 1W 976nm Stabilized Wavelength Fiber Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Output Power | 1W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 2A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.30nm/℃ |
Drawing:
Hot Tags: 1w 976nm stabilized wavelength fiber diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










