20W 976nm Fiber Coupled Diode Laser With Stabilized Wavelength
Features:
- Connector:Bare End
- long lifespan
- Built-in thermistor and PD
- Customizable
Applications:
- Laser welding
- Laser engraving
- Material processing

Overview:
The product can be built-in thermistor and PD, which can meet the requirements of ultrafast and high-power fiber laser for pump source. LD-PD's high-power diode laser modules are manufactured using specialized fiber coupling technology, and are mass-produced products with high efficiency, high stability, and excellent beam quality. These products use special micro-optical devices to convert the asymmetric radiation of the laser diode chip into an output fiber with a smaller core diameter. All aspects of inspection and pre-burning procedures guarantee the reliability, stability, and long service life of each product.
Specifications:
Item No: FC976DL20
Item Name: 20W 976nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 20W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 2.1V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.01nm/℃ |
Drawing:
What is the difference between LED and PD?
The most significant difference between an LED and a Photodiode is in the way they function.
An LED converts electrical energy into light, while a photodiode converts light energy into electrical energy.
Hot Tags: 20w 976nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










