9W Stable Wavelength Fiber Coupled Diode Laser for Pumping Application
Features:
- 1m fiber length, Bare end fiber connector
- ±0.5nm wavelength tolerance, 9W output power
- High power coupling efficiency
- Uniform intensity distribution
Applications:
- Laser cutting machine
- Printing system
- Treatment
- Measurement

This semiconductor laser module has an output power of 18W, 45W, 72W, 81W, and 180W. It uses a pigtail fiber and a numerical aperture of 0.22. At the same time, if the integrated wavelength is stable (<1nm linewidth), the output power of the product can reach 9W respectively. The outputs of various lasers, such as broad-stripe lasers and diode bars, are coupled into single-mode or multimode optical fibers. This is a great option to buy this product from us, it's great value for money as well as quality.
Norm:
Item No: FC976DL9
Item Name: Stable Wavelength Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 9W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.03nm/℃ |
Blueprint:
Packing

1. What payment methods do you support?
T/T and Western Union, for your Choice.
2. How long can I receive the package?
Normally 1-2 Weeks FedEx,DHL Express,UPS,TNT
3. What about the return policy?
Buyer Pay the Shipping Cost.
4. How long is our warranty time?
We provide you 1 years warranty time, in 1 years, all the service are free.
After-Sales Support
- BrandNew takes customer relationships very seriously and is committed to providing quality service to customers before and after they purchase laser equipment.
- Our sales account managers and engineering support specialists are ready to help you with any questions, concerns, or requests regarding your equipment.
- We design to minimize support requirements, but if a customer discovers a problem with their laser system, we ask that you contact your sales representative for assistance.
Hot Tags: stabilized pumped fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










