600mW 974nm 976nm FBG Stabilized Laser Diode
Features:
Wavelength Stabilized by a Fiber Bragg Grating
976 nm 974 nm Center Wavelength with Output Powers from 300 to 900 mW
Integrated Thermoelectric Cooler (TEC) and Thermistor
Spectral Bandwidth <2 nm
14-Pin, Hermetically Sealed Butterfly Package
Pigtailed Single Mode or Polarization-Maintaining Optical Fiber with FC/APC Connector
(2.0 mm Narrow Key)
Applications:
Core Pumping Erbium-Doped Fiber Devices:
Low-Noise CW Lasers
Mode-Locked Oscillators
Erbium-Doped Fiber Amplifiers (EDFA)
Optical Tweezer Systems
Raman Amplification


Spec sheet:
Item No.: FC976SM600
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Output Power | 600mW |
| Fiber | |
| Fiber | Hi1060 |
| Fiber Length | >1m |
| Fiber Connector | FC/APC |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 90mA |
| Operating Current Iop | 1000mA |
| Operating Voltage Vop | 2.5V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
Drawing

Hot Tags: 600mw 974nm 976nm fbg stabilized laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










