976nm 140W Wavelength Stabilized Diode Laser
The effect of wavelength locking is related to factors such as the operating current of the high-power semiconductor laser, the cooling temperature, the duty cycle of the operating current, and the "smile" phenomenon. When the difference between the lasing wavelength and the Bragg wavelength of the volume Bragg grating (VBG) is less than 3.0 nm, a better wavelength locking effect can be obtained. The realization of wavelength locking depends on specific technologies and methods, such as using an external cavity laser structure to adjust and control the output wavelength of the laser through feedback elements such as VBG to ensure its stability.
Quick Details:
Conduction-Cooled
CW working mode
Wavelength locked with tolerance+/-1nm
Diode laser chip from Germany and submount from Japan
200um/0.22NA/2m/free cleaved end fiber
Application for end pumping,defence field,science and research

Data sheet:
Item No.: FC976WS140
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Output Power | 140W |
| Spectral Width FWHM | 1nm |
| Slope Efficiency | 11W/A |
| Wavelength Shift with Current | 0.03nm/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13~14A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 22~24V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature (Non-Condensing) | 25~35℃ |
| Storage Temperature (Non-Condensing) | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.02nm/℃ |
| Others | |
| ESD | 500V |
| Relative Humidity | 15-75% |
| Wavelength Range(Feedback Isolation) | 1040-1200nm |
Drawing:

Hot Tags: 976nm 140w wavelength stabilized diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China










