600W 12 Bars QCW 808nm Diode Laser Stack For Hair Removal
Feature:
- 12 laser bars, 50W per bar
- Fast and slow axis collimation
- Sturdy packaging for long-lasting durability
Applications:
- Hair removal machine
- Skin rejuvenation
- Pigment removal
- Tattoo removal
Here we released a new laser stack, Water Cooled Vertical Stack Diode Laser with QCW working mode, 12 laser bars. Under the power of 600W, we usually have 6 bars and 10 bars, but now we also provide 12 laser bars. And our vertical stack usually used for medical and aesthetic applications, such as hair removal machine.
Data Sheet
Item No: WC808VS600
Item Name: 600W QCW 808nm Diode Laser Bar
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±10nm |
| Output Power | 600W |
| Number of Bars | 12 |
| Working Mode | QCW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 50A |
| Operating Voltage Vop | 21.6V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20-30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:
After years of development, BrandNew Laser has ushered in a new technological revolution. Different from traditional laser packaging, we package the entire laser in a shell.
In this way, it can be dustproof and waterproof, and can greatly extend the service life of the laser while ensuring the laser power.
- Our Laser has more than 16 years of experience in diode laser grating installation.
- Unique gold plating technology for high reliability and stability.
- Customized mechanical part size, output power and wavelength are available.
- Can provide refurbishment and repair service for any other brand of diode laser.
Hot Tags: 600w qcw 808nm diode laser bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










