Alma Soprano Ice Diode Laser Array

Product Description
Alma Soprano Ice Diode Laser Array is Microchannel Cooled Laser Diodes. Copper based microchannel coolers have long proven themselves to be a highly effective means of cooling high power diode lasers. Unfortunately, the operating lifetime of these copper coolers has been limited by corrosion and erosion based wear out mechanisms of their integrated cooling water channels. DI water requirements have also added to overall system complexity and cost. While we continue to offer traditional copper based microchannel coolers to its existing customers, a transition is well underway to displace the copper based products with ICECUBED (IC3) technology - a ceramic material based, next generation thermal management platform for high power/brightness diode laser applications.

KEY FEATURES:
Compact size
12bars 1200W totally
808nm single wavelength for hair removal
Ausn soldering Package
Advanced beam conditioning
Low pressure and water flow requirements
Data sheet
Item No.:WC808T1200
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 12 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 70Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 24V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: alma soprano ice diode laser array suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










