Nlight Diode Laser Array 808nm
This is laser diode stack including 7Bars at 808nm gold wavelength for hair removal application.
Nlight Diode Laser Array 808nm is special design for Nlight handle replacement.
Repairing procedure
>Chioce A: Send the old broken handpiece to our facatory. We will do the process of checking , repairing, cleanning and etc. Then send the fresh new handpiece back to you.
>Chioce B: if you have basic assambly capacity, you can send the diode laser stack only to our factory. We remove the old bar and mount the new bar to recover the laser power of the stack.
>Choice C: Measure your stack and comfrim the water pipe hole and screw hole position. Then press the button below to buy a ready-made stack which is match your old hadnpiece.
Advantages
>Save Money. Replace the broken diode stack only. Low cost and convenient
>Long life time. we use diode laser bars from Germany. The newest Ausn mounting technology will be
applied when repairing. After repair. The handpiece will be as a new one. life time is much longer than before
>All technical support available. We major in diode laser mounting, software, spare parts over 16 years.
All the technologies about laser hair removal machine are open to you.

Data sheet
Item No.:WC808VS700
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power Per Bar | 100W/Bar |
| Number of Bars | 7 |
| Spectral Width FWHM | ≤5nm |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤100A |
| Threshold Current Ith | ≤15A |
| Operating Voltage Vop | ≤9V |
| Power Conversion Efficiency | ≥55% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Hot Tags: nlight diode laser array 808nm suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










