1200W Diode Laser Bars Stack for Stellelaser LD2
1200W Diode Laser Bars Stack for Stellelaser LD2 is macro channel laser diode stacks, which are good for both quality and price. The structure of 1200W Diode Laser Bars Stack for Stellelaser LD2 is flexible and it has no special need for water. Brandnew-laser have studied the laser diode stacks for 10 years. We deliberate on diode laser packaging and the design of laser stack. Finally we find the method to overcome macro channel laser diode stacks’ chip burning and we developed the high reliability laser diode stacks for hair removal.
Features:
1. Diode laser bar from Germany
2. Laser power from 300W-1200W
3. Over 10000hours life time
4. No water quality required
5. Hard soldering and soft soldering optional
6. Customized installation size
Data sheet
Item No: WC781VS1200
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm 808nm 1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 12 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | ~100A |
| Threshold Current | ~10A |
| Operating Voltage | ~18V |
| Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Package Drawing
Hot Tags: 1200w diode laser bars stack for stellelaser ld2 suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










