Diode Laser Bar Module Globalipl
Overview
Features:
100W per bar, 5bars, totally 500W
2.0mm pitch between Bars
Single or multi-wavelength 760nm, 808nm, 1064nm in a single stack module
Low thermal resistance package
Special design for Globalipl laser hair removal machine
Advantages:
There are the three core factors directly affect the laser reliability, performance and longevity, the characteristics of the diode laser bar itself, the sintering process and the packing technology.
a. The diode laser bar: we imported from the world's top diode laser bar manufacturers (from USA Coherent and Germany Jenoptik)
b. The sintering process and laser packing technology: is our core technology advantages leading domestic counterparts


Data sheet
Item No.:WC808VS500
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 5 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 10V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing


Hot Tags: diode laser bar module globalipl suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










