26Bars 1300W High Power Laser Stack

Features:
808nm single wavelength or 3 different wavelength mix
755nm+808nm+1064nm for all kinds of hair types and colors
Ausu Soldering ensure high reliability.
50W per bar, 26 bars, number of bars can be customized.
High output power 1300W ensure good effect of fast large area hair removal
Widely used for hair removal application
Data sheet
Item No.:WC808VS1300
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 1300W |
| Number of Bars | 26 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current | 50A |
| Threshold Current | 10A |
| Operating Voltage | 47V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
Package Drawing
![product-1-1 {~RS}]RKX1~QO$VMO]3S5M2](/Content/uploads/202198745/2021112615250877d8fc3cbc0843d9975fab4f80d1110d.png)
FAQ:
What is the typical lifespan of a laser diode stack?
The lifespan depends on usage conditions and operating parameters, but well-maintained laser diode stacks can have a lifespan of 20 million shots.
Can the wavelength of each diode in a stack be customized?
Yes, BrandNew supply customized service for laser diode stack wavelength to meet specific application requirements.
Hot Tags: 26bars 1300w high power laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










