Description
Diode Laser Stack with Light Guide Cone
Quick details:
Complete design: laser stack+light guide cone
Standard Size for PZ Laser handpiece
Chip for diode laser imported from Germany with long life and super power
Output from 300W to 1000W
Tyiple wavelength: 755nm 808nm 1064nm
Compact designs,easy to integrate
Long warranty time 20 months


Data sheet
Item No.:WC808VS1000
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 1000W |
| Number of Bars | 10 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | 100ms |
| Duty Cycle | 20% |
| Electrical | |
| Operating Current | 100A |
| Threshold Current | 10A |
| Operating Voltage | 18V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing

Hot Tags: diode laser stack with light guide cone suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










