VCALASER VCSEL Laser Stack
Compare VCSEL with traditional channel diode and fiber coupled diode laser machines, main feature to enhance better clinical effect: Due to very small divergence angle, deep laser penetration to deep hair follicle and the area light has a very high and uniform energy density,to achieve excellent clinical results
Main Features:
Working condition: 100ms, 1Hz, 10% duty cycle, 45A, 19V
The structure can be integrated in two-dimensional array configuration.
Surface-normal emission and nearly identical to the photo detector geometry give easy alignment and packaging.
Low-cost potential because the devices are completed and tested at the wafer level.
High transmission speed with low power consumption.

Data Sheet:
Item No.: WC808VCSEL
Item Name: 808nm VCSEL Diode Laser Stack
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Power | 300W |
| Spot Size | 12.7X12.7 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | 100mS |
| Duty Cycle | 10% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 45A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 19V |
| Power Conversion Efficiency | 45~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Detailed Drawing:


Hot Tags: 300w 808nm vcsel laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










