Trio Diode Laser Bar Replacement

Features:
Trio wavelength laser diode stack for hair removal machine replacement
755nm: More powerful absorption of energy from the melanin. A wide range of different types of hair and skin are indeally suited. Particularly suitable length for light and thin hairs.
808nm: Deep penetration into the hair follicle with medium-strength energy with high repeat rate for a faster therapy, normal absorption of melanin. Suitable length for darker skin. For arm, feet, cheeks and chin treating.
1064nm: Low absorption of melanin, focused on a darker skin type. Offers the deepest level of penetration into the hair follicle, scalp hair, armpit and intimate areas.

Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | ~50A |
| Threshold Current | ~10A |
| Operating Voltage | ~18V |
| Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing

Hot Tags: trio diode laser bar replacement suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










