VCALASER VCSEL Laser Stack
VCSEL Theory
The vertical cavity surface emitting laser, or VCSEL , is a type of semiconductor laser diode with laser beam emission perpendicular from the top surface, contrary to conventional edge-emitting semiconductor lasers (also in-plane lasers) which emit from surfaces formed by cleaving the individual chip out of a wafer. The System use high-power super-emitting chips as a light source, crystal guide pyramid shaping and transmission of NIR beam, act on subcutaneous, melanin in hair follicle absorb heat
Main Features:
Non Channel
810nm Pulse wavelength
Low threshold currents enable high-density arraysBeam quality: Narrow spectral width &Uniform emission & illumination
Life Span: 100 million can reach,3-5 times longer lifetime than channel diode laser
Lower temperature-sensitivity compared to edge-emitting laser diodes
Item No.: WC808VCSEL
Item Name: 808nm VCSEL Diode Laser Stack
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±8nm |
| Working Mode | QCW |
| Peak Power | 65W/chip |
| Spot Size | 12.7X12.7 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400mS |
| Duty Cycle | ≤60% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 65A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 8V |
| Power Conversion Efficiency | 45~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Detailed Drawing:
Hot Tags: vcalaser vcsel laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










