Description

2000W 808nm QCW Horizontal Diode Laser Stack
Advantages:
- Center Wavelength: 808nm
- Working Mode: QCW
- Higher wattage
- Customization available
Appliacations:
- Scientific research
- Medical research
- Medical equipment
Specification:
Item no.:CC808HA2000
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power | 2000W |
| Number of Bar | 10 |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| FWHM | 12/38Deg |
| Pulse width | <2000us |
| Frequency | 100Hz |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 200A |
| Threshold Current Lth | 25A |
| Operating Voltage Vop | 20V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Storage Temperture | 0~55℃ |
Drawing:

Hot Tags: 2000w 808nm qcw horizontal diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode, , Fiber Coupled Laser Diode Made in China, , Fiber Coupled Laser Diode China











