Description
600W 5 Bar PulseLife G-stack Diode Laser
Product Description
600W 5Bar PulseLife G-stack Diode Laser is widely used in industrial inspection due to their high power and narrow spectrum, and can provide high-precision inspection results. For example, in applications such as laser radar and robot obstacle avoidance, horizontal array lasers can provide high-resolution images and accurate target information, effectively meeting inspection needs in complex environments
Quick details:
802~816nm wavelength
5 Bar Semiconductor Laser Stacks for Quasi-CW Operation
Array with wide and relatively uniform spectrum

Data sheet:
Item No.: CC808HA600
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 808±10nm |
| Output Power | 600W |
| Quantity of Bars | 5 |
| Working Mode | QCW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Frequency | 100Hz |
| Pulse Width | <200us |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 15A |
| Operating Voltage Vop | 12V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package drawing:

Hot Tags: 600W 5Bar PulseLife G-stack Diode Laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










