
5W 450nm mini COS Laser Diode Chip on Submount
Features:
-
High conversion efficiency;
-
Working life > 20000h;
-
Low dark current, Low capacitance;
-
High reliability, Long operation life;
-
Customized products for customers.
Applications:
- laser industrial
- laser hair removal
- laser material processing
- laser lidar
- quantum information science
Data Sheet
Item No.: COS450DL5
| Optical | |
| Center Wavelength | 450nm |
| Output Power | 5W |
| LineWidth | <200KHz |
| Working mode | CW |
| Electrical | |
| Threshold Current Lth | 300mA |
| Operating Current Lop | 500mA |
| Operating Voltage Vop | 1V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
Package drawing&PIN-OUT Definition(Unit:mm) of 450nm 5W LD COS Laser Chip on Submount

Hot Tags: 5w 450nm mini cos laser diode chip on submount suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode Made in China














