6W 808nm COS Laser Diode
6W 808nm COS Laser Diode is an excellent choice for customers seeking high power state-of-art performance in a low cost standard submount design. Brandnew provided across the wavelength range of 8XX to 9XX and come in a variety of configurations including single mode and multimode devices for both CW and pulsed operation. Applications for 6W 808nm COS Laser Diode include OEM medical, pump source, military targeting, OTDR, range finding and illumination. Custom wavelengths and configurations available upon request.
Features:
High conversion efficiency;
Working life > 20000h;
Low dark current, Low capacitance;
High reliability, Long operation life;
Customized products for customers.
Applications:
Industry;
Pump;
Illumination;
Medical treatment.

Data Sheet
Item No: COS808DL6
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power | 6W |
| Emitter Width | 100um |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.9A |
| Operating Current | 6A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 6w 808nm cos laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










