Description
3W 808nm COS Laser Diode
Product Description
3W 808nm COS Laser Diode chip on submodule includes a submount having a top surface, bottom surface and side surfaces. 3W 808nm COS Laser Diode emitter width is 100um, Brandnew Laser offers Chips on a Submount that have a very small footprint. This chip on submount laser diode package requires soldering to heatsink correctly. We do have some options, including fast axis lensing.
Features:
Emitter Width 100um
Wavelength temperature coefficient 0.35nm℃
High stable and high efficiency
Working life time over 10000hours
Applications:
Industry;
Pump;
Illumination;
Medical treatment.

Data Sheet
Item No: COS808DL3
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | 10nm |
| Output Power | 3W |
| Emitter Width | 100um |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.5A |
| Operating Current | 3A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 3w 808nm cos laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










