Description
75W 905nm Unmounted Laser Bar
Quick details:
Single Emitter Laser Chip
Working mode: QCW
Pulse Width: 100ns
Repetition Frequency: 1000Hz
Data sheet:
Item No.: LC905SE75
| Optical | |
| Center Wavelength | 905nm |
| Output Power | 75W |
| Working Mode | QCW |
| Spectrum Width | 4nm |
| Emitter Width | 200um |
| Emitter Pitch | 500um |
| Cavity Length | 1000um |
| Thickness | 130um |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 27Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | 3W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 31A |
| Threshold Current Ith | 1.3A |
| Operating Voltage Vop | 6.3V |
| Conversion Efficiency | 40% |
| Pulse Width | 100ns |
| Duty Cycle | 0.01% |
| Repetition Frequency | 1000Hz |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.31nm/℃ |
Hot Tags: 75w 905nm unmounted laser bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










