Description
High Quality 150W 808nm Multi Emitter Laser Chip With 30 Emitters
Quick Detail:
High saturation output power 150W
Standard central wavelength 808nmNumber of emitter 30
QCW working mode, 75% filling factor, 120 emitter width, 160 emitter pitch
Advantage: 24 hour online service, High Power 150W3, Newest technology, Long Lifetime and High reliability
Application: Pumping sources for fiber and solid-state lasers, Printing Technology, Medical Treatment, Semiconductors for Material Processing


Data Sheet
Item No: LC808SB150
Item Name: 150W 808nm Multi Emitter Laser Chip
| Optical | |
| Central Wavelength | 808nm |
| Output Power | 150W |
| Working Mode | QCW |
| Spectrum Width | 4nm |
| Number of Emitter | 30 |
| Emitter Width | 120um |
| Emitter Pitch | 160um |
| Filling Factor | 75% |
| Bar Width | 4800-5200μm |
| Cavity Length | 1490-1510μm |
| Thickness | 105-145μm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 39Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 145A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 1.9V |
| Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-35℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.28nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 150w 808nm multi emitter laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










