2mW 680nm VCSEL Single Emitter Diode Laser Chip For IR Illumination
2mW 680nm VCSEL Laser Chip With Single Emitter. The surface of VCSEL is encapsulated with imported silica gel, which does not change the original luminous angle and intensity distribution of the chip. Compared with the traditional package, the package has the advantages of small volume, compact structure, high thermal conductivity and strong applicability.
Feature:
Output power: 2mW Central wavelength: 680nm
Small emission area, easy to collimate
Suitable for low power light application
Small divergence angel5. Oxide Isolation technology
Application:
Range finder sensors
Medical applications
Particulate measurement
Laser mouse
Multichannel Radars

Data Sheet
Item No: VC680SE2
Item Name: 2mW Single Emitter VCSEL Laser Chip
| Optical | |
| Center Wavelengt | 680nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Optical Power | 2mW |
| Working Mode | CW |
| Emitter Diameter | 16um |
| Chip Width | 270um |
| Chip Length | 270um |
| Chip Thickness | 150um |
| Slope Efficiency | 0.6W/A |
| Electrical | |
| Threshold Current | 2.5mA |
| Forward Current | 7mA |
| Laser Forward Voltage | 2.5V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.31nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 2mw single emitter vcsel laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










