Description
VCSEL Unmounted Die
| Wavelength | Power | Bare Chip |
| 660nm | 2mW | √ |
| 5mW | √ | |
| 10mW | √ | |
| 670nm | 4mW | √ |
| 9mW | √ | |
| 680nm | 5mW | √ |
| 10mW | √ | |
| 50mW | √ | |
| 795nm | 1mW | √ |
| 808nm | 100mW | √ |
| 200mW | √ | |
| 300mW | √ | |
| 400mW | √ | |
| 2W | √ | |
| 3W | √ | |
| 40W | √ | |
| 850nm | 5mW | √ |
| 100mW | √ | |
| 300mW | √ | |
| 500mW | √ | |
| 2W | √ | |
| 3W | √ | |
| 6W | √ | |
| 905nm | 70W | √ |
| 940nm | 5mW | √ |
| 300mW | √ | |
| 500mW | √ | |
| 2W | √ | |
| 3W | √ | |
| 6W | √ | |
| 8W | √ |
Overview
Key Features
- Multi-emitter array design for scalable high-power output and uniform beam profile
- Narrow emission wavelength tolerance, stable performance over a wide temperature range
- Compact and thin form factor, enabling high-density integration and miniaturization of end devices
- High reliability and long operational lifespan, suitable for continuous wave (CW) and pulsed operation
Applications
- Optical Communication: High-speed data transmission modules, fiber optic transceivers, and datacenter interconnects
- Laser Pumping: Pump source for solid-state lasers
- Consumer Electronics: Smartphone 3D cameras, AR/VR devices, and laser printers
- Medical & Biomedical: Low-power laser therapy, biosensing, and fluorescence excitation

Datasheet
Item No.:VC808ME50
| Parameter | Typ. |
| Center Wavelength | 808±10nm |
| Output Power | 50W |
| Working Mode | CW |
| Full Divergence | 20Deg |
| Chip Size | 5*5mm |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 15A |
| Operating Current Iop | 60A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~+105℃ |
| Wavelength coefficient | 0.07nm/℃ |
LIV Chart

Hot Tags: vcsel unmounted die suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










