VCSEL Diode for Communication
VCSELs, or vertical-cavity surface-emitting lasers, are a type of semiconductor laser diode that emits light in a vertical direction perpendicular to the plane of the chip. They are widely used in various applications such as optical communications, sensing, and data storage, among others. However, before these VCSELs can be used in these applications, they require a series of tests to determine their parameters and ensure their reliability
Key features:
Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser
High reliability
Stable central wavelength, narrow linewidth
Small divergence angel
Suitable for low power visible light applications

Characteristics
| Parameter | Typ. |
| Wavelength | 680±10nm |
| Output Power | 2.5mW |
| Divergence Angle | 25Deg |
| Slope Efficiency | 0.6W/A |
| Threshold Current | 2.5mA |
| Forward Voltage | 2.5V |
| Differential Resistance | 100Ohms |
Typical Performance Curves
![product-1-1 )J]$S5AA{@V3G[QD$IF5DTC](/Content/uploads/202098745/202007241432589a03d4cf497f47e0b985fb4dbc5c1e8f.png)
FAQ:
Can you provide technology supports?
Yes, we have a professional technology supporting team for your timely services.
What is the lead time?
Normally 3-5 days. Customized products need 15 working days.
What about the delivery?
We can offer the door to door services by air, just depend on your actual request. Such as DHL, UPS, TNT, FEDEX
Hot Tags: vcsel diode for communication suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










