Description
10W 915nm F-Mount Laser Diode
Overview
Features:
Single emitter design
High output power
High stability
Long lifetime
RoHS compliance
Applications:
display, pumping, industry, medical, scientific research

Other options:
635 nm: 0.35 -0.5 W
808 nm: 5 - 10 W
915 nm: 5 - 10 W
940 nm: 5 W
976 nm: 5 - 10 W
1470 nm: 1 W
1550 nm: 1 W
Spec sheet:
Item No.: FM915DL10
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width | 4nm |
| Slope Efficiency | 1.0W/A |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 36Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 10w 915nm f-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










