Description
12W 980nm F-Mount Laser Diode
Product Description
continuous wave high-power single emitter laser diodes with 0.35 to 12 W optical power output at wave lengths ranging from 635 to 1550 nm offer high quality and reliability.
Features:
Semiconductor Chip made in Germany
High reliability
High brightness
AuSn bonding
High Stability
Harsh environment applications
Applications:
Medical
Printing
Industry
Pumping
Lighting

Spec sheet:
Item No.: FM980DL12
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 980nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 12W |
| Spectral Width | 4nm |
| Slope Efficiency | 1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.6A |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 12w 980nm f-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










