1W 785nm Single Emitter Diode Laser F-Mount Packaged
Overview
Features
1 watt output power
785nm center wavelength
Multiple package designs include CoS mounts, C-mounts and F-mounts
High electro-optical effiency
High reliablity
Applications
Laser pumping
Medical
Illumination
Material processing
Raman spectroscopy

Raman spectrum is a scattering spectrum. Raman spectroscopy is an analytical method based on the Raman scattering effect discovered by C.V. Raman, an Indian scientist. The scattering spectrum with different frequency from the incident light is analyzed to obtain the information of molecular vibration and rotation, and is applied to the study of molecular structure.
Spec sheet:
Item No.: FM785DL1
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 785nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 1W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Slope Efficiency | 1.0W/A |
| Fast-Axis Divergence(FWHM) | 30Deg |
| Slow-Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.2A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 34`D9Y7EO~Q4]KE0[9`V1~T](/Content/uploads/202098745/202001181524572852456.png)
Hot Tags: 1w 785nm single emitter diode laser f-mount packaged suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










