Description
1.25G InGaAsInP Optical Communication Receiver Super-TIA TO-CAN
Super TIA is a high-performance optical communication receiver that is typically used for long-distance optical communication applications. It features a large-area photodetector and a high-gain preamplifier, which enable high sensitivity and low-noise signal reception. However, due to its larger size and high gain, Super TIA also consumes more power.
Features
Long wavelength operation, Data rate up to 1.25Gbps
3.3V low-voltage operation, Package:TO-46
Bandwidth 1000MHz, High sensitivity -30.0dBm
Application
GPON ONU Receiver

Specification:
| Absolute Maximum Ratings | |
| Storage Temperature | -55-+150℃ |
| TIA Supply Voltage | -0.5-4.0V |
| PD Supply Voltage | 20V |
| PD Reverse Current | 10mA |
| Recommended Operating Conditions | |
| Operating Temperature | -40-95℃ |
| TIA Operating Voltage | 2.97-3.63V |
| PD Operating Voltage | 20V |
| Opto – Electrical Characteristic | |
| Optical Wavelength | 900-1650nm |
| Supply Current | 17-26mA |
| Optical Overload | +3.6-+6.0dBm |
Dimension

Hot Tags: 1.25gbps ingaas/inp super-tia to-can suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










