Description
650W 905nm TO Diode Laser
Product Description
905 nm; Optical Power 650 W; Typ. Pulse Width 200 ns; Frequency 5kHz
905 nm laser diodes for pulsed operations incorporates a pulsed laser firing circuit into the same package as the laser diode. The hybridization of the driver permits much narrower pulse widths and faster rise times at lower voltage requirements than discrete laser drivers.
Key Features:
High Efficiency
High Peak Power Emission
Peak Emission Wavelength: 905 nm
Low Voltage Operation
Applications:
Rangefinders, Ceilometers; Weapons Simulation; Surveying; LIDAR
Data sheet:
Item No.: TO905DL650
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 905nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 650W |
| Fast Axis Divergence | 38Degree |
| Slow Axis Divergence | 12Degree |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3A |
| Threshold Current Ith | 60A |
| Working Voltage | 12V |
| LD Reverse Voltage | 30V |
| Pulse Width | 200ns |
| Repetition Frequency | 5kHz |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Size Drawing

Hot Tags: 650w 905nm to diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










